Płać komórką za parkowanie

Czy wystarczy mieć przy sobie jedynie smartfona, by zapłacić za bilet na autobus, na seans w kinie czy miejsce na parkingu? A jakże! Płatności mobilne w Polsce są już tak bardzo rozpowszechnione, że takie operacje nie są jakimkolwiek problemem. Jedynie potrzeba zainstalować na telefonie odpowiednią aplikację mobilną i już możemy opłacić w komfortowy sposób postój w strefie płatnego parkowania, czy za bilet na pociąg czy miejski autobus. W tym poście przyjrzymy się, czym się odznaczają te aplikacje, kiedy chcemy w danej chwili opłacić miejsce na parkingu, mamy na to niewiele czasu, a parkometru nie ma w pobliżu.

Jeśli by zadać pytanie użytkownikom dróg o najistotniejszą i najczęściej używaną przez nich funkcję aplikacji płatniczych, bez wątpienia wymienią spośród innych mobilnych udogodnień możliwość opłacania za postój w płatnych strefach. Oprogramowanie, które można sobie ściągnąć na smartfona, umożliwia na uiszczenie opłaty za realny czas postoju, uniezależnia kierowcę od dysponowania gotówką w danym momencie i oswabadza od nerwowego poszukiwania parkometru po okolicy.

Te ułatwiające życie kierowcom  aplikacje mobilne pozwalają na zakup biletu  zawsze i wszędzie (przez całą dobę, przez 7 dni w tygodniu), gdzie zaoszczędza się swój czas, zwłaszcza gdy się np. spieszymy do pracy lub na uczelnię. Nie ma konieczności przerywania spotkania, rezygnowania z kolejki u lekarza. Jedynie trzeba dokonać dodatkowej opłaty przez telefon. Można też zastosować metodę płatności za faktyczny czas parkowania.

Z systemów można korzystać we wszystkich sieciach komórkowych, czy to z numerami na abonament, czy na kartę. Do użytkowania tego typu aplikacji mobilnych, konieczne  jest posiadanie smartfona i dostępu do Internetu.

Strefy płatnego parkowania są obecnie w co najmniej  kilkudziesięciu miastach Polski. Niestety, brakuje takiej aplikacji, która by swoim zasięgiem była w stanie objąć całe terytorium naszego kraju, tzn. pozwalałaby na opłacanie postoju w każdej płatnej strefie w Polsce. Wiąże się to z faktem, iż określone aplikacje dopuszczają na opłatę za parkowania jedynie w niektórych miastach, a jeśli ktoś często podróżuje, to musi się zainstalować na smartfona ich kilka, by zyskać tą elastyczność. Do najpopularniejszych aplikacji w zakresie mobilnego parkowania, z którymi możemy mieć do czynienia w  większości miast w Polsce, należą takie  aplikacje mobilne jak   Skycash, moBilet czy  mPay. Przyjrzyjmy się im!

 1) moBiLET:

Jest to aplikacja, która daje możliwość nabywania biletów elektronicznych na przejazdy środkami komunikacji zbiorowej (np. autobusy, metro) oraz płacenia za realny czas parkowania w strefach płatnych (opłata jest naliczania po zakończeniu postoju). Ta usługa jest dostępna w ponad 10o miejscowościach w całej Polsce, m.in. w Krakowie, Łodzi , Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Warszawie czy w Lublinie. Aktualny spis miast, mapę zakresu działania aplikacji oraz dokładne informacje możecie znaleźć na oficjalnej stronie aplikacji: http://www.mobilet.pl .

System rozlicza rzeczywisty czas postoju z dokładnością do 1 minuty, jednak musi uwzględniać minimalne stawki za parkowanie ustalone przez władze danego miasta. Istnieje opcja płatności za więcej niż jeden pojazd. W tym celu, należy po zalogowaniu się w Portalu Użytkownika dołączyć do swojego Konta Użytkownika  określoną liczbę numerów rejestracyjnych samochodów, jak też   w aplikacji moBILET można  zaktualizować  spis numerów rejestracyjnych . Potem, zanim opłata będzie naliczana, trzeba wskazać numer rejestracyjny, za który chcemy zapłacić. Nie ma opcji, by uiszczać opłatę za kilka pojazdów równocześnie. Jeśli służby kontrolne próbowały by sprawdzić czy wnieśliście opłatę za parking, to ma on możliwość zweryfikowania  statusu pojazdu w sposób zdalny w oparciu o numer rejestracyjny. Ponadto, należy się udać do biura obsługi Strefy  Płatnego Parkowania, które jest w Twoim mieście i  upomnieć się o bezpłatną naklejkę „Parkuję z moBilet” (zdjęcie poniżej) , aby można ją było zamieścić  na przedniej szybie (identycznie jak naklejkę z numerem rejestracyjnym). Ewentualnie możecie wydrukować swoją winietkę ze strony internetowej aplikacji lub  w ostateczności wsadzić za szybę zwykłą kartkę z napisem „Parkuję z moBILET”.

Gdybyśmy dostali niesłusznie mandat, to należy złożyć reklamację do właściwego biura obsługi strefy płatnego parkowania.  Jeśli będzie to koniecznie, zarządca SPP skontaktuje się z nami telefonicznie, by wyjaśnić okoliczności. Konto w aplikacji można doładować wprost w niej, klikając na polecenie „szybki przelew” i wybierając jeden z 14 banków, albo na przykład dołączając kwotę do rachunku za telefon (usługa jest skierowana jedynie do użytkowników sieci T-Mobile). Według danych z 2015 roku, aplikację „moBiLET” pobrano ze sklepu Google Play w  ilość ponad 100 tysiąca razy.

Aplikację możecie oczywiście ściągnąć i zainstalować na swoim smartfonie ze strony internetowej SKLEPU GOOGLE PLAY     oraz strony oficjalnej PROGRAMU.

Główne atuty aplikacji:

– komfort: uiszczasz opłatę bez potrzeby posiadania gotówki i zdalnie;

– oszczędność: opłata jest naliczana za realny czas postoju pojazdu;

-zasięg na całym terytorium Polski: moBILET jest dostępny w wielu polskich miastach, można w nim zakupić też bilety komunikacji miejskiej;

– bez dodatkowych opłat i prowizji za aktywację konta, kupno biletów czy za zasilanie konta.

Poniżej możecie zobaczyć filmiki z instrukcją obsługi „moBILETU” z youtube’owego kanału „WroclawVITA”:

2) Skycash

Jest to przejrzysta i zapewniająca komfort obsługi aplikacja pozwalająca na opłacanie postoju parkingowego, nabywanie biletów autobusowych i kolejowych, zakup biletów do kin  czy doładowywanie telefonów. Transakcje są realizowane z konta SkyCash albo z karty płatniczej po jej synchronizowaniu z aplikacją.  Za opłacanie parkowania jest odpowiedzialna usługa „MobiParking”. Jedną z jej atutów jest fakt, że jedynie przed pierwszą transakcją należy podać dane pojazdu, za którego będziemy uiszczać opłaty.  Wpisujesz tylko nr rejestracyjny samochodu i opcjonalnie nazwę, po której będziemy go rozpoznawali. Gdy przebrniemy przez ten etap, wystarczy kliknąć polecenie Rozpocznij parkowanie. Zwróćcie uwagę, że obsługując MobiParking, dokonujemy opłat za faktyczny czas postoju na parkingu. Jest to ogromna korzyść w przeciwieństwie opłacania parkingu w parkomacie, w którym musimy z góry zdecydować jak długi czas chcemy wykupić. Jeśli nasz czas postoju będzie krótszy niż zadeklarowany, to tracimy  niewykorzystany czas i pieniądze.

Prz czym, należy mieć na uwadze dwa ważne aspekty. Po pierwsze, na  samochodzie, za którego uiszczamy opłatę za parkowanie, musimy przyczepić określoną naklejkę, która jest informacją dla służb kontrolnych, że opłaciliśmy postój za pomocą aplikacji SkyCash i usługi MobiParking. Taką wklejkę możemy ściągnąć prosto z aplikacji albo ze strony internetowej programu SkyCash, lub dadzą ją nam w punktach obsługi stref płatnego parkowania. Jeżeli nie mamy możliwości by wydrukować taką naklejkę czy jej zwyczajnie nie posiadamy w danej chwili przy sobie, to możemy nawet za szybą samochodu umieścić zwykłą kartkę papieru z napisem ” MobiParking”. Tym sposobem Straż Miejska czy inne służby kontrolujące nie obdarują nas mandatem za parkowanie „na gapę”.Po drugie, gdy już skończy się rzeczywiście czas naszego parkowania, nie możemy zapomnieć o tym, by to oznaczyć w aplikacji. Inaczej środki finansowe z naszego konta SkyCash będą wciąż pobierane.

Poniżej prezentujemy listę miast, w których możemy opłacać parking tą aplikacją: Andrychów, Białystok. Bydgoszcz, Bytom, Chełmno, Chojnice, Chorzów, Ciechanów, Częstochowa. Gdańsk, Gdynia, Gniezno, Grudziądz, Hel, Kołobrzeg, Konin, Kraków, Krynica Morska, Legnica, Lublin, Łódź, Międzyzdroje, Mława, Namysłów, Nysa, Oleśnica, Olsztyn, Opole, Ostrołęka, Pabianice, Poznań, Rzeszów, Sandomierz, Siedlce, Słupsk, Sopot, Swarzędz, Szczecin, Świecie, Świnoujście, Toruń, Wałbrzych, Warszawa, Wąbrzeźno, Wolsztyn, Wrocław, Zgorzelec.

Poniżej zamieszczamy filmiki ze youtube’owego kanału firmy SkyCash Poland, w której znajdziecie przytoczone przez nas informacje o wspomnianej aplikacji  i nie tylko:

Aplikację możecie pobrać na swój telefon ze strony internetowej SKLEPU GOOGLE PLAY     oraz strony oficjalnej PROGRAMU.

Zalety aplikacji „SkyCash”:

  1. uiszczanie opłat za postój w strefach płatnego parkowania w niemal 90% miast w całej Polsce;
  2. ekspresowa rejestracja – wystarczy jedynie udostępnić swój numer telefonu komórkowego;
  3. możesz korzystać z aplikacji z  usług MobiParking w niemal 90 % miast w Polsce;
  4. opłacasz rzeczywisty czas parkowania za pomocą aplikacji lub wysyłając SMS, przez co nie tracisz dodatkowych pieniędzy i nie musisz szukać parkometru
  5. możesz również przedłużyć czas postoju o dodatkowy czas, jeśli np. przeciągnie ci się spotkanie.

3) mPay

Od tego programu rozpoczął się trend w Polsce na płatności mobilne. Został w naszym kraju wprowadzony na rynek w 2008 roku. Z początku oferował dokonywanie transakcji mobilnych tylko za pomocą technologii USSD. Realizacja płatności następowała, kiedy wysyłaliśmy właściwy kod na dany numer telefonu. Od jakiegoś czasu mPay udostępnił innowacyjną aplikację mobilną, dzięki której możemy płacić za postój parkingu w wielu miastach Polski. Listę miast , w których możecie korzystać z „mPay’a” prezentujemy poniżej:

  • KZK GOP i MZKP

  • Białystok

  • Częstochowa

  • Głogów

  • Inowrocław

  • Kraków

  • Kraśnik

  • Lublin

  • Łódź

  • Ostrołęka

  • Poznań

  • Przemyśl

  • Radom

  • Rzeszów

  • Warszawa WKD

  • Warszawa ZTM

  • Włocławek

  • Zduńska Wola

Konto w aplikacji można doładować poprzez przelew elektroniczny albo dołączyć do niego swoją kartę płatniczą. Po zainicjowaniu czynności zapłaty nasz pojazd należy oznakować kartą parkingową, którą możemy pobrać ze strony internetowej aplikacji po uzupełnieniu formularza rejestracyjnego i wydrukować. System mPay inkasuje opłaty jedynie w godzinach funkcjonowania płatnej strefy. Uiszczasz opłatę za rzeczywistą czas parkowania (w wielu miastach obowiązuje naliczanie sekundowe). Nie musisz się martwić o faktem, że w natłoku spraw nie wyrobisz się w czasie,  którego opłaciłeś na parkowanie swego samochodu. Wszystko kontrolujesz za pomocą telefonu. Nie ma potrzeby szukania parkometru, ani przerywania spotkania, „urywania się” z pracy, czy noszeniu gotówki na ten cel. Każda płatność jest akceptowana personalnym kodem mPay PIN.

W sytuacji zaginięcia telefonu, środki finansowe na koncie mPay są zabezpieczone. Aplikacja automatycznie przerywa  czas parkowania, w momencie zaprzestania obowiązywania płatnej strefy. Gdy zaś dokonamy płatności po godzinach funkcjonowania opłat w Strefie Płatnego Parkowania, pobieranie danej kwoty  ma miejsce następnego dnia roboczego, który wypada po dniu zrealizowania danej płatności.

Wszelkie informacje, jak zostać użytkownikiem aplikacji mPay, znajdziecie na STRONIE INTERNETOWEJ programu, https://www.mpay.pl. Z tej strony możecie pobrać aplikację na swoje telefony, jak i ze strony SKLEPU GOOGLE PLAY.

 Jak wygląda transkacja płatności za parking?                    

Aby aplikacja zaczęła naliczać opłatę za postój na parkingu, wybierz polecenie: Parkowanie (1) Wybierz miasto w którym parkujesz (2) Limit transakcji (3) Po podaniu kodu PIN wyświetli się potwierdzenie rozpoczęcia parkowania (4). Nie można zapomnieć o umieszczeniu za szybą samochodu komunikatu o korzystaniu z aplikacji mPay, gdy opłacamy miejsce parkingowe. Kartę parkingowe (zdjęcie poniżej) można pobrać ze strony internetowej aplikacji i wydrukować albo napisać na zwykłej kartce papieru „Za parkingu płacę z mPay”.

Zaprzestanie naliczania opłaty za postój na parkingu

Aby przerwać inkasowanie  opłaty za parkowanie, kliknij w:

Parkowanie (1) Wybierz miasto w którym parkujesz (2) Zatrzymaj (3) Wpisz cyfrę „1”(4) i Zatwierdź (5)

Pierwsze parkowanie – dołączenie numeru rejestracyjnego samochodu do danych na koncie w aplikacji

Aby zainicjować pierwsze parkowanie, powinieneś wprowadzić do danych konta numer rejestracyjny swojego samochodu. Na początek kliknij w polecenie:

 Parkowanie (1) Ustawienia parkowania (2) > Dodaj pojazd (3) > wpisz numer rejestracyjny (4) i Zawiedź (5)

Zasadnicze korzyści aplikacji „mPay”:

1. wszelkie czynności dotyczące poruszania się po aplikacji realizujesz ekspresowo i w sposób komfortowy;

2. nie ma potrzeby szukania parkometru, a zapłacić możesz poprzez swój smartfon;

3.nie ma konieczności noszenia gotówki czy też karty płatniczej;

4. możesz uiścić opłatę za postój bez ograniczeń czasowych, z opcją zatrzymania w dowolnej chwili (poprzez kliknięcie polecenia Zatrzymaj);

5.pragniesz wydłużyć czas parkowania, a jesteś daleko od miejsca postoju – możesz to zrobić za pomocą „mPay” w dowolnym miejscu.

Poniżej możecie sobie obejrzeć filmiki instruktażowe z youtube’owego kanału twórców aplikacji, jak korzystać z „mPay’a” w celu dokonania opłaty za parking:

 

Obsługiwanie aplikacji MobiParking, SkyCash czy mPay jest w zasadzie proste. Wygląd, interfejs aplikacji jest wciąż poprawiany, aktualizowany o nowe wersje, a twórcy dokładają starań by można było odczuć tą wygodę w poruszaniu się po aplikacji i by jakość odczytu treści był przejrzysta, co jest dość ważne, gdy  dokonujemy wszelkich transakcji mobilnie w celu opłaty za parking. To są ich cechy wspólne. Gdyby doszukiwać się jakichś wad, to jedynie doładowywania konta jest takim swoistym utrudnieniem. Mimo to, że nie wszystkie miasta w Polsce wprowadziły opcję opłacania parkingu w sposób mobilny, to te aplikacje  cieszą się popularnością wśród kierowców i miejmy nadzieję, że nadal będą zdobywać swoich sympatyków

Chcesz wiedzieć więcej ? Kliknij TU, TU  oraz TU (artykuł przeznaczony dla kierowców poruszających się po Opolu).

1 responses to “Płać komórką za parkowanie

Dodaj komentarz