Czym się kierować, gdy decydujemy się za czytnik e-booków?

Póki nie upowszechniła się moda na tablety, w sklepach wraz z początkiem XXI wieku można było nabywać pierwsze czytniki e-booków. Stały się on konkurencją dla tradycyjnych książek. Ich zaletą  było i nadal jest przystępna cena oraz ekran dopasowany do dłuższego czytania.  Ale czy ekran to jedyny element, który ma wpływ, gdy przymierzamy się kupna czytnika e-booków?

ebook-reader

Aby zakupiony czytnik e-booków nie stał się niepotrzebnym drobiazgiem, warto  zapoznać się z poniższymi informacjami na co zwrócić uwagę w nabywaniu tego urządzenia.

Komu zaleca się nabyć czytnik?

Mimo iż ilość entuzjastów tradycyjnej książka jest przeważająca, to czytnik okazuje się niezawodny dla osoby, która:

1) sporo podróżuje i nie ma ochoty dźwigać ze sobą całej sterty książek

2) chce mieć szybki wgląd do zapisków, sprawozdań,  notatek.

3) chce zyskać więcej miejsca na półkach w domu, które uginają się od ogromnej ilości literatury,

4) interesuje się wszelkimi nowinkami technicznymi

5) jest np. osobą niedowidzącą i  musi czytać  książki  z powiększoną czcionką.ereaders

Na co zwrócić uwagę, by czytnik spełnił nasze oczekiwania? Przedstawiamy listę  ośmiu  niezwykle ważnych elementów:

1) ROZMIAR  I TYP EKRANU

W czytniku najistotniejszym elementem jest ekran. To on wpływa na wygodę użytkowania. Przeglądając różne oferty,  warto przemyśleć, jaka Wam będzie pasowała wielkość ekranu. Najczęściej przekątna wyświetlacza czytnika wynosi 5-10 cali, choć 7 i 8-calowe są najwłaściwszą opcją. Inne kryteria, którymi należy się kierować, to:

 • rozdzielczość – im wyższy wielkość, tym optymalniej. W instrukcji może zostać ujęta na dwie metody:

a) w pikselach – najczęściej spotykana wartość to 800 x 600 pikseli.

b) w dpi – najczęściej stosowany  obejmuje zakres 160 – 200 dpi.

 • kontrast – z reguły mamy do czynienia z wartością 6:1, mimo to im większa jest liczba po lewej stronie, tym korzystniej.
 • stopnie szarości – im więcej, tym lepiej. Kolorystyka w czytnikach bazuje głównie na różnych odcieniach szarości. Poprzez większą liczbę stopni szarości, wszelkie elementy na ekranie będę wyświetlane przejrzyściej i  wyraźniej.  W czytnikach o najlepszej rozdzielczości kolorów (jak i  w najdroższych cenach) skala szarości rozciąga się aż do 16 poziomów.

2) EKRAN DOTYKOWY I   ZWYKŁY, OBSŁUGA DOTYKU

Dzięki ekranowi dotykowemu, korzystanie z czytnika jest o wiele bardziej przyjemne. Można efektywnie dodawać zakładki, zapisywać notatki, sprawnie zmieniać wielkość czcionki czy natężenie jasności ekranu. Strony w czasie czytania danego e-booka przewracamy klikając prawą lub lewą część ekranu, albo przesuwając palec  po jego powierzchni w kierunku bocznym. Jeżeli czytnik nie posiada opcji dotykowej, to „wertowanie” stron będzie również proste, ale obsługa menu już niekoniecznie. Wskutek czego ustawienia możemy modyfikować dotykowo, a strony przewracać za pomocą klawiszy. Taki patent ma np. czytnik e-książek Kindle Oasis.

Zwyczajowo czytnik nie jest wyposażony w dotykowy ekran. Pomimo to możemy na rynku zakupić i taki modele, które są zbliżone funkcyjnie do tabletów. Istnieją dwa rodzaje ekranu dotykowego, które kontrastują ze sobą technologią wykonania oraz funkcjonowania:

 • rezystancyjny (oporowy) – do jego obsługi potrzebny jest rysik
 • pojemnościowy – można przesuwać po ekranie palcem.

3) BATERIA

Jeśli większy jest czas pracy baterii, tym dłużej urządzenie może działać bez podłączania do prądu. Warto jednak wiedzieć, że pewne narzędzia mogą znacznie obciążać akumulator po pełnym doładowaniu. Do nich możemy zaliczyć:

 1. przesadnie duży i jasny wyświetlacz
 2. włączona sieć WiFi,
 3. odtwarzanie plików MP3.

4) SIEĆ 3G CZY WI-FI?

Aby komfortowo korzystać z  czytnika i pobierać e-booki, warto łączyć się poprzez bezprzewodową sieć WiFi. Po połączeniu się z domową siecią mamy możliwość, np. pobierać aktualizacje, aplikacje mobilne czy też wysyłać sobie  pliki bezprzewodowo. Pewna grupa czytników ma możliwość połączenia się z siecią komórkową 3G. Poprzez  nią możemy poruszać się po Internecie lub ściągać pliki nawet będąc w podróży. Tego typu urządzeniami są czytniki Kindle, w których siecią 3G możemy posługiwać się bezpłatnie (bez abonamentu itp.). Jedynym minusem jest wysoka cena czytników z 3G.

5) PAMIĘĆ WEWNĘTRZNA

Przeciętna pojemność pamięci to 4 GB. Jest to ilość, na której można wgrać około tysiąca  tytułów. Większości użytkowników taka pojemność pamięci jest wystarczająca do przechowywania plików. Tymczasem dodatkowa pamięć, w postaci karty microSD, która możemy sobie dołączyć do pamięci wewnętrznej czytników, przydaje się gdy chcemy gromadzić pliki o dużym rozmiarze, jak dokumenty w formacie pdf czy komiksy. W innym razie ta dodatkowa karta pamięci okaże się niepotrzebnym wydatkiem.

6) OBSŁUGIWANE FORMATY PLIKÓW

Na każdym czytniku można odczytywać określony zakres standardowych formatów książek elektronicznych. Do popularnych należą formaty:

 1. ePUB
 2. PDF
 3. mobi
 4. txt
 5. FictionBook
 6. rtf
 7. doc

Jeśli ten zestaw jest jeszcze bogatszy niż wymieniony, to świadczy o możliwości odczytywania na czytniku niestandardowych formatów e-booków. Można dodatkowo się zorientować, czy urządzenie posiada opcję Adobe DRM (tzw. zabezpieczenie e-booków), z uwagi na to, że jej nieobecność może komplikować, a nawet uniemożliwiać otwarcie niektórych dokumentów.

7) DODATKI DO CZYTNIKA

Do czytnika warto zakupić etui (pokrowiec). Ma ono za zadanie zabezpieczać wyświetlacz przed potencjalnymi uszkodzeniami. Może też automatycznie dezaktywować/aktywować czytnik po zamknięciu/otwarciu pokrowca. Etui do czytnika Kindle Oasis posiada także akumulator, który wyraźnie wydłuża czas działania baterii po jednorazowym naładowaniu. Czy do czytnika jest potrzebna ładowarka? Raczej nie, aczkolwiek producenci dokładają do zestawu kabel micro USB, którym możemy naładować czytnik, podłączając przewód do portu USB w komputerze. Można się też posłużyć zwykłą ładowarką do smartfona. Innym akcesorium jest lampka LED, która jest ciekawym rozwiązaniem dla nocnych marków. Ma niewielki rozmiar, elastyczne ramię  oraz ustawienia jasności oświetlenia.

8) DODATKOWE FUNKCJE

Nie mówiąc o standardowych funkcjach czytnika, pomocne mogą okazać się takie interesujące narzędzia, jak:

 • Text To Speech – może się zdarzyć sytuacja, że z czytnika skorzysta np. osoba niewidoma, która jedynie odczyta e-booka, odsłuchując go.  W ten sposób, zamiast wydawać pieniądze na audiobooki, ta aplikacja zawiera syntezator mowy, który odczyta określoną treść.
 • odtwarzacz MP3 – pozwala na słuchanie muzyki lub audiobooków.
 • interaktywny indeks – opcja umożliwiająca na skuteczne odszukanie interesującego nas w danej chwili fragmentu książki.

Zatem,  czy warto zakupić czytnik? Oto mocne i słabe strony:

jaki-czytnik-e-bookc3b3w

Jak widać, przeważają dobre strony. Sam czytnik e-booków  jest  lżejszy i poręczniejszy w porównaniu do papierowej książki, a w dodatku można zgrać do ok. tysiąca tytułów książek elektronicznych  (do odczytu w formacie EPUB, MOBI lub PDF).  Z uwagi na  ekran wytworzony w technologii E Ink, oddawanie się ulubionej lekturze wydaje się równie atrakcyjnie jak w przypadku tradycyjnej książki. Czytnik e-booków sprawdza się idealnie  w domowym zaciszu, podczas podróży pociągiem czy autobusem, a także  nie zajmuje wiele miejsca w torbie czy w plecaku. Jeśli decydujemy się na kupno czytnika, to mamy do wyboru modele proste i niedrogie, z kolorystyką czarno-białą, aż po te z ogromną ilością funkcji, z dotykowym wyświetlaczem, podświetleniem, siecią bezprzewodową i z wysoką rozdzielczością kolorów. Czytnik e-booków może okazać się  świetnym gadżetem dla wielbicieli wszelkich nowinek technicznych, ale i użytecznym narzędziem dla wielu moli książkowych. Jest przydatny zwłaszcza w czasie długiej podróży autobusem czy pociągiem, gdy możemy mieć cały zbiór ulubionych tytułów zapisanych w pamięci wewnętrznej „przy sobie” i szybko wyszukać tego, co w danej chwili nas interesuje.

Chcesz wiedzieć więcej? Kliknij TU, TU oraz TU.

One response to “Czym się kierować, gdy decydujemy się za czytnik e-booków?

 1. Pingback: UMIL SOBIE CZAS Z CZYTNIKIEM E-BOOKÓW! | Czytelnia Internetowa WBP w Opolu·

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s